Aktualności

Zapomniane melodie naszych przodków. Odrodzenie polskich piosenek Kresowych

Ponad dwa miesiące trwała praca nad realizacją działania „Zapomniane melodie naszych przodków. Odrodzenie polskich piosenek Kresowych” w ramach projektu „Kultura w działaniu – inicjatywy promujące polskość na Wchodzie”, finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą w roku 2021.

Celem projektu było odnalezienie i odrodzenie zapomnianych piosenek naszych przodków Polaków, którzy mieszkali na terenie Podola; zaangażowanie dzieci i młodzież do udziału w poszukiwaniu piosenek; wznowienie zapomnianych piosenek w nowym aranżowaniu oraz zapis polskojęzyczną płytę muzyczną „Kresowe Miasteczko”. Artystami wyżej wymienionej płyty został zespół dziecięcy „Kwiat na Kamieniu” który działa przy Polskim Stowarzyszeniu w Kamieńcu Podolskim. Udało się nam odzyskać zapomniane pieśni poetów i kompozytorów urodzonych na Podolu w XIX w. m.i. „Mazur Podolski”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Gdy by orłem być” oraz innych – energetyka których jest wciąż odczuwalna. Składamy serdeczne podziękowania dla:

Pana Stanisław Nagórniak – kierownik projektu.

Pana Wiktor Nykołyszyn – rejestracja, zgranie, aranżacja. Człowiek, który zajął się projektem z wielkim zaangażowaniem.

Pani Katarzyna Łopatyńska, pani Tetyana Fortuna – Koordynatorzy Projektu.

Daria Czernowa – Grafika

oraz wszystkim dzieciom za ich wysiłek i poświęcony czas w organizacji pracy. Nasze niedzielne spotkania na długo pozostaną w naszych sercach..)

Osobne podziękowanie dla Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, dzięki której udało się zrealizować tak ważny dla nas (Polaków na Ukrainie) projekt.

Nie zastąpi Ciebie nikt…

Dziś mamy wielki dzień – świętujemy setną rocznice urodzin Jana Pawła II.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

W dzień papieskiego jubileuszu przy pomniku Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim, tuż obok katedry rozkwitły ładne kwiatki – to dzieci oraz członkowie Polskiego Stowarzyszenie wraz z księdzem Romanem złożyli biało-czerwone róże i stokrotki. Daniela i Włodzimierz Łysak, Waleria Sidniuk, Liza Roszczupkina i Elwira Szmigiel w darze dla Ojca Świętego przyniosły ładne rysunki na znak miłości i podziękowania za wszystko, co zrobił dla nich Wielki Polak. Słowa i przemówienia – to największe skarby, które trafiły do serc dzieci i wszystkich wiernych kościoła.

A w niedzielę 17 maja w katedrze odbyła się msza, podczas której Ołeksij Łopatyński recytował fragment wiersza „Papież słowiański” Juliusza Słowackiego”.

Dla nas – papież-Polak, dla świata – pielgrzym pokoju, dla dzieci – papież-miłośnik. I  nie zastąpi jego nikt!

„Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Polonijne dyktando z Języka Polskiego”

Szanowni Państwo,
Fundacja Wolność i Demokracja zaprasza do udziału w Dyktandzie Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku. Polonijne dyktando z Języka Polskiego”.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa: dla wszystkich, bez rejestracji, bez wychodzenia z domu.

2 maja 2020 r. o godzinie 12.00 czasu polskiego usiądź wygodnie w swoim fotelu i zawalcz o tytuł Polonijnego Mistrza Języka Polskiego.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na:https://wid.org.pl/polonijne-dyktando-z-jezyka-polskiego-ja-pisze-ty-piszesz-my-piszemy-po-polsku-2020/

Jeden dzień – dwa serca…

Na sali zebrani wybitni goście z Konsulem Generalnym RP w Winnicy panem Damianem Ciarcińskim na czele. Zaczyna się świętowanie 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 30- lecie istnienia Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno- Oświatowego w Kamieńcu Podolskim. Gaśnie światło… Pojawia się krótka animacja ukazująca rozbiory Polski. Po niej na scenie oglądamy ekspresyjny taniec „Barwy ojczyste”, po którym zostają odśpiewane hymny Polski i Ukrainy. Uroczystość rozpoczęła się oficjalnie. Oddano hołd tym, którzy odeszli walcząc o wolną Polskę oraz tym, którzy współtworzyli Stowarzyszenie. Rozległy się dźwięki poloneza, którego perfekcyjne wykonanie przez dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia, pozostanie w pamięci widzów na zawsze. Występ chóru „Sursum Corda” pod dyrekcją pana Stanisława Nagórniaka, obecnego prezesa Stowarzyszenia, podkreślił  swoimi pieśniami słowa T. Kotarbińskiego, że „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Zapoznanie z historią powstania Stowarzyszenia, dopełnione ciekawą prezentacją multimedialną, pozwoliło zebranym na powrót do trudnych początków. Jednocześnie uświadomiło zebranym, jak wiele ciekawych i różnorodnych przedsięwzięć było udziałem jego członków przez 30 lat istnienia. Duże brawa zebranych otrzymał zespół artystyczny pana Wasyla Olejnika, który zaprezentował  brawurowo trzy utwory. Dopełnieniem wielotematowości artystycznej programu był finezyjny występ zespołu „Apelsyn”, którego artystami  są także członkowie naszego Stowarzyszenia. Po nim na scenie pojawił się znany nie tylko na Ukrainie zespół dziecięco-młodzieżowy „Kwiat na Kamieniu”. Rozbawił publiczność tańcem i śpiewem oraz zachęcił do wspólnej zabawy. Brawurowo odtańczona polka zachwyciła wszystkich. Pięknie wykonana „Dumka na dwa serca” wprowadziła widzów w klimat sienkiewiczowski. Powrotem do historii były profesjonalnie odegrane przez młodych artystów fragmenty „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza opisujące atak i zdobycie twierdzy w Kamieńcu Podolskim przez Turków. Wykorzystanie fragmentów filmu pozwoliło oglądającym poczuć się w środku wydarzeń z 1672 roku. Finałowa piosenka, której tekst do muzyki Aleksandra Ermolowa napisała Pani Tetyana Fortuna, jednocześnie autorka scenariusza uroczystości, mocno zapadła w pamięć oglądających koncert ze względu bijącą z niej wielką miłość do miasta i jego mieszkańców.

Niezapomniane wrażenia estetyczno- artystyczne, które stały się udziałem wszystkich oglądających koncert, na zawsze pozostaną w ich pamięci. Zachwyt i podziw  dla zaprezentowanych przez wykonawców umiejętności i talentów  świadczy o ogromnym potencjale, który umiejętnie kształtują panie Tetyana Fortuna, Natalia Łysak i pan Stanisław Nagórniak.

Po zakonczeniu koncertu wszyscy zaproszeni goście mieli okazję dołączyc się do programu “Zaspiewajmy dla Niepodległej” przy stoisku w restauracji “Stary Zamek”. Dzieci ze stowarzyszenia zaprezentowali scenkę “Droga do Niepodległości”. Pan Konsul Generalny Damian Ciarciński powiedział piękne słowa o Niepodległości, a prezes stowarzyszenia pan Stanisław Nagórniak wręczył Podziękowania i upominki osobom zasłużonym za wkład i rozwój polskości w naszym mieście.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2019 za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja

„Życie to szereg poświeceń” (Michał Wołodyjowski).

27 sierpnia odbyło się spotkanie młodzieżowe pomiędzy Polską a Ukrainą w ramach projektu „Łączy nas jedność”. Kamieniec Podolski wraz z zespołem „Kwiat na Kamieniu” gościł u siebie uczniów szkoły muzycznej I stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach (Polska) i szkoły muzycznej Nr.8 we Lwowie (Ukraina). 

Celem spotkania było uhonorowanie pamięci Michała Jerzego Wołodyjowskiego – Małego Rycerza, „pierwszej szabli Rzeczypospolitej” pułkownika, wielkiego bohatera Trylogii Henryka Sienkiewicza szlachcica herbu Korczak na Podolu, który zginął pod murami naszej Twierdzy 26 sierpnia 1672.

Jak wiemy z historii naszych Kresów, Pan Wołodyjowski zginął 26 sierpnia 1672 roku. W tym dniu padła pod naporem tureckim twierdza kamieniecka, „orle gniazdo”, strzegące wschodnich rubieży…

Po mszy świętej w katedrze śś Piotra i Pawła artyści zespołu „Kwiat na Kamieniu” złożyli białe róży i znicze przy pomniku Pana Wołodyjowskiego, chóry młodzieżowy obu szkół muzycznych zaśpiewały „Gaude Mater Polonia” oraz ”Bogurodzica”, a na sam koniec wszyscy obecni usłyszeli ostatnią przysięgę Michała, którą on złożył w dalekim 1672 r. w naszym kościele przed wyjściem na mury.  

W Kamieńcu Podolskim poświęcono Jerzemu Wołodyjowskiemu malowniczy zakątek na terenie kościoła obok Domu Biskupa. Pomnik został wzniesiony przez polską społeczność Kamieńca Podolskiego ku czci Małego rycerza w kształcie drzewa z obciętymi konarami i tablicą w formie księgi. Napis na pomniku „Życie to szereg poświeceń” wskazuje, aby wzorować się na męstwie Hektora Kamienieckiego.