Vivat Polska! Vivat Niepodległość!

Serca nam biją, łzy radością płyną
Polska powstaje z wielkiej niewoli.
Lud zjednoczony tę matkę jedyną wita
I upaść więcej nie pozwoli

Znów jesteśmy razem! W ten wielki dla nas dzień – dzień 11 Listopada, dzień kiedy 100 lat temu Polska odzyskała swoją niepodległość i została wielkim i mocnym Państwem!
“11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r.
W samym sercu Kamieńca Podolskiego, w hali koncertowej „Kleopatra” odbyły się uroczystości z okazji Dnia 100 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym im. Józefa Rollego i Stowarzyszeniem Kultury Polskiej im. Jana Pawła II wróciliśmy do historii drogi do niepodległości, śpiewaliśmy „Rotę”, „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Boże coś Polskę”, „Wojenko, wojenko”, „Ej dziewczyno, ej niebogo…”, „Pierwsza Brygada”, „Pociąg z Warszawa”, „Ułani” i inne pieśni patriotyczne.
Gośćmi honorowymi byli m.in. bp ordynariusz Leon Dubrawski i z-ca burmistrza Kamieńca-Podolskiego Serhij W. Babij. Przedstawiciel władzy państwowej złożył Polsce i wszystkim Polakom serdeczne życzenia wolności i pomyślności i podkreślił piękną współpracę między Polską i Ukrainą, dążenie do wspólnej Europy. Bp Leon wyraził radość z licznego uczestnictwa dzieci i młodzieży w koncercie. “To jest nowa generacja ludzi, w których Pan Bóg, Ojczyzna, tak Ukraina jak Polska, Kościół, Rodzina, pokłada wielką nadzieję. Warto inwestować w dzieci,” – powiedział biskup Leon. Do obecnych skierował swój list gratulacyjny także Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.
Potem dzieci przygotowały fleszmob – ku niebu wzniosło się z rąk dzieci sto biało-czerwonych i żółto-niebieskich baloników, na znak przyjaźni między narodami Polski i Ukrainy. Z przesłaniem i pozdrowieniami dla Polaków na całym świecie zwrócili się przedstawiciele Rodaków z Kamieńca. Sto kolorowych baloników wzniosło się ku Bogu, jak modlitwa. Zabrzmiało huczne “Sto lat!”

Śpiewaliśmy dla Niepodległej!

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 r.