“Znasz-li Ten Kraj..?”. Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim

W dniach 5-7.04.2019 roku w Brzuchowicach odbyła się XI edycja Konkursu „Znasz- li ten kraj” organizowanego przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.  W zmaganiach konkursowych brało  udział 140 uczniów  z całej Ukrainy uczących  się języka polskiego w tzw. szkołach sobotnio-niedzielnych.  Kamieniec  Podolski reprezentowali uczniowie: Waleria  Sidniuk (Grupa III), Elwira Szmigiel, Aleksij Łopatyński i Dmytro Hohol (Grupa II).  Zakres materiału był bardzo obszerny, dotyczył języka polskiego, gramatyki, kultury, historii i geografii  Polski. Nasi uczniowie po raz pierwszy brali w nim udział. Wszyscy  uczniowie wykonali  swoje zadania, a debiut dla Aleksija Łopatyńskiego, okazał się wielkim sukcesem! Bardzo ładnie napisał  trudny test i świetnie, ze swadą i poprawną polszczyzną, zaprezentował swoją  pracę na temat „Postacie mitologiczne wśród nas”, czym  zachwycił Komisję. Finał Konkursu odbył się w niedzielę  w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie i był wielkim przeżyciem dla uczniów i nauczycieli.  Konsul  Generalny wraz z dyrektorem z MSZ  z Polski, pogratulowali  wszystkim uczestnikom wiedzy i umiejętności oraz wręczyli  nagrody i dyplomy. Wśród najlepszych znalazł się nasz Aleksij Łopatyński, który zajął V miejsce w swojej grupie i otrzymał oprócz dyplomu z wyróżnieniem książki oraz dodatkowe nagrody. Wszyscy wzięli udział w uroczystym obiedzie i obiecali, że spotkamy się w przyszłym roku.

Wyjazd odbył się za pomocą Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, oraz Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Józefa Rollego w Kamieńcu Podolskim .

Rodzice uczestników składają serdeczne podziękowania Konsulatu Generalnemu RP w Winnicy za pomoc i wsparcie w organizacji wyjazdu i pobytu w Bruchowicach podczas konkursu literackiego „Znasz-li ten kraj”; Pani Wiesławie Kalista, nauczycielce języka polskiego skierowanej przez ORPEG do naszego Stowarzyszenia za nieoceniony wkład i pracę z dziećmi.